środa, 1 maja 2013

Rok w ogrodzie - MAJ

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty... W maju jak w raju! Soczysta, świeża zieleń, pięknie kwitnące forsycje, magnolie, śliwy, wiśnie, jabłonie... Słoneczne dni zachęcają do spacerów i prac w ogrodzie. Pogoda jest jednak bardzo zdradliwa, wciąż jeszcze możemy spodziewać się nocnych przymrozków, zagrażających młodym listkom i pąkom. Dlatego musimy szczególnie zadbać o nasze rośliny i okrywać je na noc, zwłaszcza gdy zapowiadane są duże spadki temperatury. Rośliny okrywamy białą agrowłókniną, która jest lekka, przepuszcza powietrze i nie nasiąka wodą.
Na początku maja kończymy wysiewać do gruntu ciepłolubne gatunki kwiatów jednorocznych: czarnuszkę, kosmos, łubin, portulakę wielokwiatową, maciejkę.
W pierwszej połowie maja wiele gatunków krzewów kończy kwitnienie i jest to czas na ich przycięcie. Zaraz po kwitnieniu przycinamy forsycje, tawuły, migdałki, lilaki i wierzby. Zabieg ten zapewni obfite kwitnienie w przyszłym roku.

Jeżeli nie przycięliśmy drzew owocowych w zimie, to możemy to zrobić jeszcze teraz, w okresie ich kwitnienia. Dzięki kształtowaniu korony drzew owocowych, ich przerzedzaniu, będziemy się cieszyć większymi owocami.
W maju możemy też rozpocząć wysiew roślin dwuletnich - bratków, dziewanny, goździka brodatego, malwy, naparstnicy. Jest to też bardzo dobry czas na rozmnażanie bylin przez ich podział. Tą metodą rozsadzamy dzwonki, liliowce, krwawniki, nawłoć i pierwiosnki.
W warzywniku walczymy z chwastami. Im wcześniej zaczniemy je usuwać, tym mniejszą szkodę wyrządzą naszym uprawom. Przy ręcznym usuwaniu chwastów dodatkowo spulchniamy glebę między rzędami. Jeżeli jest sucho, nie możemy zapominać o podlewaniu warzywnika, zgodnie z zasadą - lepiej rzadziej, ale obficiej. Najlepszą porą na podlewanie jest ranek lub przedpołudnie. 
W maju wysiewamy do gruntu kolejne partie rzodkiewki, buraków, marchwi i pietruszki. Po przymrozkach, w drugiej połowie miesiąca, wysiewamy warzywa ciepłolubne: fasolę szparagową, ogórki, dynię i  cukinię. Wysadzamy wcześniej przygotowaną i zahartowaną rozsadę porów, ogórków i dyni. 
Wiosną nawozimy wszystkie wieloletnie rośliny ozdobne. Najlepszym nawozem jest wcześniej przygotowany kompost. Jeżeli nie jesteśmy jego szczęśliwym posiadaczem, nie pozostaje nam nic innego, jak zasilanie roślin nawozem mineralnym. Przy stosowaniu tego typu nawozu bardzo istotne jest przestrzeganie zalecanych na opakowaniu dawek, gdyż przedawkowanie nawozu może się bardzo źle skończyć dla naszych roślin.
Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika! Po wiosennym nawożeniu trawnik niemalże "rośnie w oczach". Jeżeli zbyt długo będziemy zwlekać z koszeniem, a źdźbła traw zbytnio "wybujają", zaczną żółknąć u nasady, czyli tam, gdzie będzie docierać zbyt mało światła .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz