niedziela, 17 marca 2013

Ogrody naturalistyczne - a cóż to takiego?

Uprzemysłowione, betonowe i hałaśliwe miasta stają się dla nas jak złota klatka. Dlatego coraz więcej z nas chce uciec i stworzyć sobie azyl - wymarzony ogród. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Co zrobić, żeby stworzyć ogród pełen zieleni...
...a jednocześnie nie stać się jego niewolnikiem? Natura jest tu naszym najlepszym doradcą. Panująca w niej harmonia tworzy spójny system, który sprzyja zrównoważonemu rozwojowi roślin i zachęca do osiedlania się wielu gatunków zwierząt. Każda roślina żyje w konkretnym, odpowiednim dla niej środowisku i pełni w nim konkretną rolę. Nie występują w nich rośliny niepotrzebne - chwasty.

Naturalny ogród, to efekt wspólnego działania człowieka z naturą. Niestety mamy ograniczone możliwości zmiany warunków środowiskowych w naszym ogrodzie, takich jak gleba, warunki klimatyczne, poziom wód gruntowych. Podejmowane próby ich zmiany nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, ale zawsze są powiązane z dużymi nakładami pieniężnymi. Próby dostosowanie źle dobranych roślin do panującego w ogrodzie środowiska, są jak walka z wiatrakami. Szkoda na to czasu i pieniędzy. Priorytetem w urządzaniu naturalnego ogrodu jest odpowiedni dobór roślin do warunków klimatycznych i glebowych oraz harmonijnego powiązania jego charakteru z otaczającym go krajobrazem. Naturalny ogród to ogród różnorodny. Jest tu miejsce dla roślin zielnych, drzew i krzewów, roślin uprawnych i dziko rosnących. Taka różnorodność, oprócz walorów estetycznego, ma również aspekt praktyczny - zmniejsza się konkurencja o te same składniki pokarmowe, oraz podatność na choroby i szkodniki.

Organizmy żyjące obok siebie wzajemnie na siebie oddziałują - pozytywnie lub negatywnie. Dobór roślin zgodny z ich naturalnymi siedliskami oraz sadzenie ich w grupach, w jakich występują w ich naturalnym środowisku, pozwoli nam uniknąć negatywnego wzajemnego oddziaływania roślin, ponieważ w naturalnym ekosystemie utrwalone są przyjazne stosunki między nimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz