niedziela, 17 marca 2013

Rok w ogrodzie - LUTY

"Idzie luty, podkuj buty", a tymczasem wiosna coraz bliżej! Prac w ogrodzie przybywa z każdym dniem. Koniec lutego to czas na wysadzanie do doniczek kłączy i bulw przechowywanych przez zimę. Sadzimy begonię bulwiastą, cantedeskię i pacioreczniki.
W połowie miesiąca wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych, takich jak kobea, lobelia, szałwia błyszcząca, tunbergia, petunia strzępiasta na rozsadę.
W lutym przycinamy powojniki. Najsilniej tniemy powojniki z grupy Vitacella oraz odmiany późno kwitnące - ok. 20-50 cm nad ziemią, tj. nad 2-3 parą oczek.
Można również ciąć krzewy kwitnące latem: hortensję bukietową, drzewiastą, tawułę japońską budleję Davida. Gdy miną najsilniejsze mrozy, możemy przystąpić do ostatecznego formowania koron drzew owocowych.
Ponieważ w lutym istnieje ryzyko poparzenia młodych roślin zimozielonych i iglastych przez intensywnie świecące o tej porze roku słońce, warto cieniować te rośliny za pomocą specjalnych cieniówek lub białej agrowłókniny. Zabieg ten powstrzyma również nadmierną transpirację wody.
UWAGA NA TRAWNIK! Starajmy się unikać chodzenia po zamarzniętej trawie. Bieganie i udeptywanie trawnika w tym okresie powoduje łamanie się źdźbeł trawy, co prowadzi do ich gnicia na wiosnę. Dodatkowo brak powietrza pod śniegiem przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych.
Jeżeli przechowywaliśmy pelargonie czy fuksje, koniec miesiąca to najlepszy czas na przygotowanie sadzonek tych roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz